Forsiden UiO Universitetets senter for informasjonsteknologi
print logo

 

 

  

Referat

 

Møte i styringsgruppen for DV UiB-UiO 19.08.2008

            

Til stede:
 
Sverre Spildo (Leder)
Kjell Bernstrøm
Marianne G. Mancini
Arne Laukholm (til 13:15)
Andora Sjøgren
Lars Olaf Sterud
Royne Skaarer-Kreutz
Forfall:
 
 
 
Referent:
Royne S. Kreutz
 
 
Dato:
4. september 2008
 
 

 
 

 

 
1.            Godkjenning av dagsorden
2.            Referat fra møte i styringsgruppen 15.05.2008
3.            Mandat for datavarehusprosjektet
4.            Prosjektstatus
5.            Prosjektplanen
6.            Tidsbruk i prosjektene DV UiB-UiO og SI
7.            QA-rapport
8.            Eventuelt
 

1.            

 
Vedtak: Dagsorden ble godkjent.
 

2.  


DV-08-030    Referat fra møte i styringsgruppen 15.05.08

Det kom ingen kommentarer til referatet.

Vedtak: Referatet godkjennes

 

3.  
Mandat for datavarehusprosjektet

 
DV-08-038    2006-Mandat for datavarehusprosjektet
DV-08-039    2008-Mandat for datavarehusprosjektet

Mandatet ble diskutert. Til møte var noen formalia endret men det ble raskt klart at det også er ønskelig å se på det innholdsmessige.

 
Vedtak: Styringsgruppens medlemmer ser på mandatets form og innhold og kommer med endringsforslag til neste møte.
 

4.  
Prosjektstatus

 
DV-08-034  Prosjektstatus - statusrapport pr 13.08.2008

 
DV-08-035    Teknisk/revisjon/status (evaluering)
DV-08-037    Timebruk og kostnader for DV UiB-UiO og SI (regneark)
 
Prosjektstatus - statusrapport pr 13.08.2008
Prosjektstatus ble gjennomgått av prosjektleder: Det ble presisert at schedulerings­løsningen jobbes med fra august og ikke bare i august. I tillegg presiseres det at schedulering for OF er forventet ferdig i oktober, og at schedulering for FS forventes gjennomført i desember.
 
Marianne stilte spørsmål ved hvordan timene neste år skal fordeles mellom UiB og UiO sitt SI-prosjekt fordi prosjektplanen for OF UiO-UiB strekker seg til juni. Dette ble ikke fulgt opp i møte og må avklares senere.
 
I forbindelse med statusrapportens beskrivelse av arbeidet med inkrementell lasting kom det synspunkter på hvordan data i både FS og OF skal håndteres. Åpning av perioder etter at de er lukket har betydning for hvordan lastingen av data utføres i OF. Endringer i FS-historikk vil på samme måte få betydning for alternative løsninger for inkrementell lasting for FS:
For OF bekrefter Sverre og Arne at det er meget strenge interne regler for å endre på data ved henholdsvis UiB og UiO.
 
For FS er dette litt annerledes, men det må klargjøres om endringer i historikk skal skje med nye rader og ikke endringer i eksisterende rader. I denne sammenheng ble det pekt på at lov om universitet og høyskoler har endret seg siden FS ble laget. Det vil også være nødvendig med fastlagte rutiner på områder i FS som berører over­føring av data til datavarehuset.
 
Dersom dette ikke gjøres etter fastlagte retningslinjer mener styringsgruppen at UiB/UiO må tåle avstemmingsavvik i en viss størrelsesorden.
 
Timebruk og kostnader for DV UiB-UiO og SI
DV-08-037 inneholder to ark, dvs. ”prognose” og ”timer og kroner”. Prognosen sier at DV ligger litt på etterskudd med timer i forhold til det som er planlagt. Med to nye personer utover høsten ser det ut til at planlagte timer vil nås ved utgangen av året.
 
Teknisk/revisjon/status (evaluering)
Arne redegjorde kort for status for evalueringen som kommer i høst. Seks tilbud er mottatt. Gruppen er enig i at det er viktig at fase 1 står på egne ben og ikke forutsetter fase 2.  
Det vil være styringsgruppen som beslutter om man skal gå videre fra fase 1 til fase 2.
 
Vedtak: Arne Laukholm og Kjetil Skog lager et forslag til den videre prosess i forbindelse med evalueringen og sender melding til styringsgruppen om sitt forslag.
 
For øvrig tar styringsgruppen de fremlagte oversikter til etterretning.
 

5.            
Prosjektplanen

 
DV-08-036    Prosjektplan høsten 2008
 
Prosjektleder la frem prosjektplanen. Starttidspunkt er satt til 15. august 2008 med sluttidspunkt 3. juni 2009. I planen er det tatt hensyn til at det trengs kompetanse­heving for prosjektdeltagerne på verktøyene som benyttes i datavarehuset. Prosjektplanen er nå tydeligere på testfasene som oppstår før de enkelte hovedaktiviteter er ferdig. Dette ble etterspurt i forrige styringsgruppemøte.
 
Prosjektleder antyder at dersom alt ellers går som planlagt vil sluttidspunktet kunne forkortes noe. Det er her spørsmål om å tilføre timer fra personressurser og også se på om det er noe å spare på at UiO muligens ikke blir like mye involvert denne gang som i fjor høst. Dette avklares med UiO. Det ble opplyst at Margrethe vil be om permisjon på nyåret. For høsten vil ikke det påvirke prosjektplanen.
 
Vedtak: Prosjektplanen godkjennes.
 

6.  
Tidsbruk i prosjektene DV UiB-UiO og SI

 
DV-08-020    Tidsbruk i prosjektene DV UiB-UiO og SI.
 
Det er i dokumentet DV-08-020 stilt spørsmål om avgrensingen mellom prosjektene DV UiB-UiO og SI er hensiktsmessig.
 
Dette er et spørsmål om forenkling og et spørsmål om UiO betaler forholdsmessig mye mer enn det som er rimelig.
 
Vedtak: Styringsgruppen er enig i at UiO ved Mancini og UiB ved Bernstrøm forsøker å diskutere seg frem til enighet.
 

7.  
QA-rapport

 
QA-rapporten ble sendt ut en time før møtestart.
En fullstendig rapport er lovet i etterkant av møte.
QA-rapporten ble ikke gjennomgått.
 

8.  
Eventuelt

 
Neste møte ble ikke avtalt.
 
Publisert 8. mai. 2009 18:33