Sak 1: Forrige møte
Referat fra møte 2021-11-10. Ingen kommentarer
Sak 2: Oppgaver før årets søknadsfrist
Bakgrunn: 20. april kl 14:00 er søknadsfrist frist for årets opptak. I fjor var det ytelsesutfordringer. Er alle oppfølgingstiltak gjennomført?
Hva er behovet for bakvakt for USIT?
Diskusjon:
Er gjort flere lasttester, og forbedret sql-sprringer. SO har også forbedret frontend slik at det er færre spørringer mot basen.
Gjennomførte lasttest i februar, fikk kjørt alle scenarier med stort antall brukere. Ser mye bedre ut enn i fjor. Er to spørringer i lasttesten som de jobber med forbedringer for. Skal i prod før april
Oppfølging:
Dbd skrur på ekstra ytelses-logging i Postgres i morgen og sender rapport til SO.
SO ønsker tiltak i forbindelse med søknadsfrist. USIT legger på mer cpu og ram på app-serverne før påske.
SO melder inn bakvaktbehov så snart som mulig og senest innen 1. april
Sak 3: Oppgradering av postgresSQL
SO jobber med oppgradering til postgres14. Har ambisjoner om å jobbe videre med det. ETA ukjent, håper å få det på plass før sommeren. Ikke satt noen frist fra DBD.
Mulige tidsrom er mai eller til høsten.
Sak 4: Flytting av SO jumphost
Bakgrunn:
so-jump benyttes av SO for å få tilgang til tjenester som er på nedsperret nett på UiO. Maskinen har stått på et "kategori1" nett men må flyttes fordi USIT er i ferd med å sperre tilgang til pålogging utenfra med SSH på kategori1-nett. Kategori1-nett er åpne fra verden og nedperringen er for å bedre sikkerheten.
Det er forsøkt å sett opp ny server på kategori2-nett, dvs nett som bare er åpent fra UH-sektoren. Dette har vist seg å ikke fungere fordi SO har behov for å ta imot filer fra Travis.
Oppfølging
Det er bestillt flytting av sikt-so-jump til nytt nett med åpen ssh fra verden. Antar at det skjer i løpet av noen dager. USIT ser på nedsperring av ssh etter flyttingen. (systemd og/eller firewall)
Sak 5: Overgang til sikt-so.logs.uio.no
Bakgrunn:
USIT har sammen med Sikt/FS forsøkt å rydde i gamle tilgangsgrupper etter mange år med historikk og omorganiseringer og fase ut grupper/tjenester som benytter navn som inneholder en av de gamle organisatoriske enhetene unit, ceres, fsat, kdto, sun, suaf, opsys..) Målet er at det skal være forutsigbart hvilke grupper en ansatt må meldes inn i for å få tilgang til riktige tjenester/maskiner i driftsmiljøet på USIT.
Det er ønskelig at denne oppryddingen gjøres for SO også, slik at tilgangsmodellen bli lik som for FS og Cristin.
En sideeffekt er at USIT ønsker å ha enhetlig navngiving av ELK-instansene, dvs at Sikt bytter til å bruke sikt-fs, sikt-cristin eller sikt-so.logs.uio.no. Ny ELK-instans er satt opp og har tilgang til alle gamle logger.
Det er ønskelig at SO starter arbeidet med å bytte ELK-instans, men dette kan vente til etter søknadsfristen 20. april.
Oppfølging:
FS sjekker med elk-drift at regler for oppbevaringslengde er satt riktig for de nye indeksene.
SH følger opp videre dialog rundt flytting, inkludert oppdatering av filebeat-config når SO er klare til å fase ut gammel instans.
SO jobber med å fjerne fødselsnumer fra loggene, skal bruke unk id.
Sak 6: OpenJdk versjon
Bakgrunn:
På møtet i november ble det avtalt at SO skulle oppgradere fra OpenJdk 8. Er dette gjennomført?
Diskusjon:
Er nå på openjdk 11. Dette er en long time release. Neste LTS er OpenJdk 17, men ikke noe stort behov for å se på overgang fra 11 til 17 nå.
Sak 7: Eventuelt
- USIT migrerer fra bitbucket til github.uio.no i mars. Tilganger for SO til www-drift config er på plass, forutsetter inlogging med uio-konto og oppsett av 2faktor på github.uio.no. Det kommer krav om signering av commits
- USIT jobber med overgang til 2faktor for pålogging til driftsmiljø. Dette vil påvirke hvordan www-drift får tilgang til so-serverne, men trolig ikke krav om 2faktor for vanlige brukere nå.
- Dagens releaseprosedyre der SO informerer SH om releaser ser ut til å fungere. Vi ønsker å beholde prosedyren ettersom vi har efraring fra tidligere med releaser som feiler og krever bistand fra USIT for å rette opp. Men lenge siden sist gang det var feil.
Sak 8: Neste møte
Slutten av mai, eller tidlig i juni. FS kaller inn.