Hub/node-organisert IT-støtte til forskning

Hub/node-organisert IT-støtte for forskning var en av anbefalingene i rapporten “IT i forskning ved Universitetet i Oslo” fra 2015. De første hub/node-strukturene ble etablert i 2017 med finansiering fra Fagråd for eInfrastruktur. Hub/node-organisering av IT-støtte til forskning og utdanning er også en av anbefalingene i rapporten “Masterplan for universitetets IT”:

Utgangspunktet

I mange forskningsaktiviteter utvikles og benyttes det ulike IT- og eInfrastrukturressurser og -løsninger og det bygges kompetanse i bruk av disse i forskningen. Ved universitetet er det i dag få mekanismer og tradisjoner for at forskningsaktiviteter med samme eller nærliggende behov går sammen om utvikling og vedlikehold av ressurser, løsninger og kompetanse.   Tilsvarende er det heller ikke ut viklet noen tradisjon for å videreføre og gjøre dette tilgjengelig og gjenbrukbart for andre etter at forskningsaktiviteten er avsluttet og forskerne er i gang med nye aktiviteter og prosjekter. I Masterplan for universitetets IT påpekes dette som en stor og betydningsfull uutnyttet ressurs:

“Et hovedanliggende for arbeidsgruppa er derfor tiltak som kan bidra til å etablere og styrke ordninger som gjør kompetanse og ressurser tilgjengelig og gjenbrukbar for miljøer som har nærliggende behov og blir varig i de tilfeller der det er behov utover den aktiviteten som utviklet dem.”

Om hub/node-organiseringen

Kjernen i hub/node-organiseringen er hub-en. Denne organiseres i et sterkt fagmiljø med forskningsaktiviteter med behov knyttet til en eller flere av følgende:

  • Tilgang til eInfrastrukturressurser av forskjellig slag (beregning, lagring, programvare med mer) for å løse oppgaver i forskningen
  • Utvikling og tilrettelegging av IT-baserte verktøy, ressurser og tjenester som svar på behov i forskningen på området
  • Utvikling, tilgjengeliggjøring og overføring av kunnskap, kompetanse og ferdigheter i bruk av verktøyene, ressursene og tjenestene

Hub-en

Hub-en er navet og har ansvar for leveransene og den faglige utviklingen av virksomheten. Det stilles følgende krav til hub-en:

  • Den skal være organisert i et sterkt fagmiljø og knyttet til pågående forskning
  • Den skal ha et institutt, fakultet eller tilsvarende enhet som vertsinstitusjon som har ansvar for administrative oppgaver på vegne av hub/noden.
  • Den skal ha en faglig leder og en datahåndteringsansvarlig
  • Den skal ha et nettsted med informasjon om aktiviteter og tilgjengelige ressurser
  • Den skal ha en kopling til IT-organisasjonen

Hub-leder rapporterer framdrift og økonomi på forespørsel til Fagråd for eInfrastruktur.

Nodene

Nodene er kontaktpunkter ute i fagmiljøene, bidrar til den faglige utviklingen av hub/noden og er kontaktpunkt for brukerne innen sitt felt.

Utfordringer

Fagråd for eInfrastruktur har innhentet og systematisert erfaringer med pågående hub/node-aktivitet og oppsummert utfordringer ved modellen. I Tilbakemelding til kompetanse-hub'ene ble disse tre nevnt:

  • Igangkjøring av kompetanse-hub‘ene innebar for fleres vedkommende at personell måtte ansettes og/eller (tilgang til) utstyr anskaffes, noe som gjorde at det tok tid før flere av dem var operative. Tiltak for å få en enklere start er noe fagrådet vil tenke gjennom ved neste større utlysing av hub/node-midler
  • Det kan se ut som om arbeidet med å etablere noder ikke er kommet ordentlig i gang for enkelte av kompetanse-hub’ene. Utfordringene knyttet til å kartlegge hva som finnes av kompetanse på universitetet på området til den enkelte kompetanse-hub er store og det trengs mer innsats fra fagrådet, kompetanse-hub’ene og andre for å sikre at informasjon er tilgjengelig og kommer ut og at mest mulig kompetanse aktiviseres. Fra kompetanse-hub’enes side bør det være en plan for utadrettet arbeid med dette formålet og alle bør ha et nettsted med god informasjon om virksomheten og hvilke ressurser og tjenester som er tilgjengelig
  • I utgangspunktet har kompetanse-hub’ene finansiering i tre år og på fagrådsmøtet ble det reist spørmål om hvem som må ta ansvar for å videreføre kompetanse, støttetjenester og eInfrastruktur som bygges opp (dersom det skal videreføres). På møtet ble det luftet synspunkter som tilsier at dette ikke bør etter kan legges til forskerne, men må inngå i ordinær virksomhet ved at ansvaret legges til IT-organisasjonen eller en annen del av linjeorganisasjonen
Publisert 17. okt. 2022 11:45 - Sist endret 3. okt. 2026 14:42