Agenda
- Gjennomgang av styringsdokumentet
- Beslutninger og veivalg
- Eventuelt
Referat
Tilstede: Lars Oftedal, Lill Mardal, Kjetil Otter Olsen, Gard Thomassen, Ivar Holm, Liv-Marit Davidsen (ref.)
Sak 1 Gjennomgang av styringsdokumentet
Styringsdokument for møtet i styringsgruppen ble gjennomgått.
Til møtet (opprinnelig berammet til 29. november) ble rapport fra prosjektgruppen sendt ut. Rapporten diskuterer funn i intervjuer med prosjekteiere og prosjektledere samt innspill som kom opp under opplæring av prosjekteiere og prosjektledere. Rapporten gir anbefaling til videre tiltak på en rekke områder.
Til møtet ble også oppdatert versjon av forslag til prosjektstøttefunksjon sendt styringsgruppen. Prosjektstøttefunksjonen ble diskutert med styringsgruppen i møtet 20. juni.
Sak 2. Beslutninger og veivalg
Styringsgruppen er tvilende til om det er riktig å etablere en prosjektstøttefunksjon, og ønsker at man vurderer om USIT i stedet burde bygge opp en pool av profesjonelle prosjektledere som ikke trenger så mye støtte. Prosjektgruppen har for øvrig nettopp anbefalt en liten gruppe profesjonelle prosjektledere i sin rapport.
Styringsgruppen er opptatt av at rapportering ikke fungerer optimalt på USIT. Dette var et tema både i alle intervjuer og i opplæringen. Prosjektgruppen har skrevet et eget kapittel om dette i sin rapport, og anbefalt at en eventuell prosjektstøttefunksjon får i oppdrag å komme med forslag til bedre rapporteringsløsninger.
Styringsgruppen påpeker at noen må ha ansvar for grupper og epostlister knyttet til prosjekter. Dette ansvaret er i mandatet for prosjektstøttefunksjonen foreslått lagt til prosjektstøttefunksjonen.
Det må gjøres evalueringer av prosjektene.
Beslutninger/veivalg:
| Hva er besluttet | Kort begrunnelse | |
|---|---|---|
| 1 | Prosjektet går over i avslutningsfasen og leverer en sluttrapport | |
| 2 | Prosjektgruppen sjekker ut om det er mulig å tilby verktøy for å lage tidslinjer | |
| 3 | IT-dir skal vurdere om det skal etableres en prosjektstøttefunksjon og utpeker i såfall ansvarlige for en slik funksjon |
Aksjonspunkter:
| Aksjonspunkter | Ansvarlig | Utfører | Frist | |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Det må følges opp bedre at prosjekteiere faktisk utøver det ansvaret som ligger i rollen | Linjen | ||
| 2 | Malverket i prosjektnettstedet som tilbys nye prosjekter må holdes oppdatert i forhold til endringer i det sentrale rammeverket og noen må ha ansvaret for dette. | IT-DIR utpeker ansvarlig | ||
| ... |